Investime

הסיוט הישראלי - על חריגות תקציב וקבלנים נעלמים

יש לכם מגרש, אבל עוד אין לכם היתר בנייה? יש לכם היתר בנייה, אבל אתם ממש לא מנהלי פרויקטים? יש לכם חלום על בית, ואין לכם מושג איפה מתחילים? יש לכם מושג איפה מתחילים, אבל זה רק מפחיד אתכם? – הכתבה הזאת בשבילכם

אף על פי שנדמה שהחלום הישראלי על בית עם גינה הוא חלום של משקי בית רבים, יש לא מעט שמוותרים עליו גם אם יש ברשותם מגרש. החששות האלה מובנים: בנייה של בית פרטי היא ניצוח על תזמורת של בעלי מקצוע מתחומים שונים, תזמון התחלה וסיום של שלבים שונים, תמרון בין רשויות להתקדמות בפועל – וכל אלו כשהאדם הפרטי שבונה את ביתו אינו מומחה בתחום, וסביר להניח שבונה את ביתו בפעם הראשונה.

אבל בניית בית פרטי בישראל לא חייבת להיות ארוכה, מתישה ומלאה בחריגות. התרחיש שבו קבלנים נעלמים באמצע הבנייה ומותירים את הלקוחות אובדי עצות לא חייב להתממש. יש אפשרות אחרת: חוזה אחד מול חברה אחת, שמרכזת את כל מה שאתם צריכים כדי לבנות את הבית שלכם. אתם כבר לא צריכים להתפשר ולקנות בית מוכן שהוא לא בדיוק מה שרציתם, רק כי אין לכם יכולת או רצון להתמודד עם תהליך הבנייה. 

לוחות זמנים – הקושי העיקרי

ההתמודדות המשמעותית ביותר בתהליך הבנייה היא לוחות הזמנים. בעלי המקצוע השונים תלויים זה בעבודתו של זה. הם צריכים להיות מתוזמנים היטב, וכשאחד מהם מתעכב, מסיבות שונות, ההשלכות של העיכוב משליכות על כל האחרים, ועבור משפחה הבונה את ביתה מדובר בסכומי כסף משמעותיים.

ראשית, התארכות משך הבנייה מתבטאת במובן מאליו – מגורי המשפחה בדיור חלופי עד השלמת הבנייה – אך לא רק. אם מדובר בבניית בית שעתיד להימכר, או אם מתוכננת בו יחידת דיור שעתידה להכניס כסף – כל עיכוב משמעותו אובדן הכנסה פוטנציאלית.

למעשה, כל זמן שהמגרש עומד ריק, בעל הזכויות במגרש מפסיד הן את התשואות העתידיות, הן את הריביות ולבסוף, הפגיעה המשמעותית ביותר היא בזמן שלו עצמו – וכל אלו מסתכמים במאות אלפי שקלים.

אמנות התיאום – מי מפקח ומנהל את הפרויקט שלך?

בעלי בתים רבים מעידים על כך שבשלב מסוים תהליך הבנייה השתלט על שגרת חייהם, והם הפסיקו את עבודתם הרגילה והתחילו לעבוד בניהול הפרויקט. הצורך להיות נוכח פיזית באתר הבנייה, שלא תמיד נמצא בסמיכות למקום המגורים או למקום העבודה הקבועים מיתרגם לימי חופשה אבודים, או במילים אחרות – הפסד כלכלי. כשעובדים מול חברה אחת שמעמידה מנהל לפרויקט, ומולו מתנהל כל התהליך התיאום, הבקרה והפיקוח, והוא אמון על ניהול בעלי המקצוע ודיווח שוטף, הלקוח יכול להמשיך את שגרת יומו בידיעה שהפרויקט מתנהל על פי לוחות זמנים שנקבעו.    

“אחרי שנים בעולם הבנייה, הבנתי שאחד הכשלים הגדולים בתהליך הבנייה הפרטית למגורים, בהנחה שנמצאו כל אותם אנשי המקצוע הדרושים, הוא התיאום ביניהם”, מסביר אלרם יוסיאן, הבעלים של חברת יוסיאן בילדינגס, את הנחת היסוד שהובילה אותו להקים את החברה, “בניית בית פרטי מצריכה תכנית אב גדולה, הדומה מאוד לבניית בניין למגורים, אך הנפח שלה הוא קטן יותר. בעלי המגרשים חסרי ניסיון, וכשהם עומדים מול הצורך לתכנן הם מפספסים פרטים. ואם הם לא מפספסים פרטים – הם משלמים יותר על כל שלב ושלב בדרך”.

אין חריגות תקציב, ואפילו חוסכים כסף

“כל אנשי התכנון והבנייה: מהנדסים, מפקחים, אדריכלים, קבלנים ויועצים מקצועיים – כולם מועסקים אצלנו בחברה, עובדה המאפשרת להוציא לפועל את הבנייה ולנהל אותה בצורה מושלמת. אנחנו פועלים כמקשה הומוגנית אחת, עם סנכרון מקצועי בין כל הגורמים השונים, ויש לכך יתרון עצום שמסתכם במאות אלפי שקלים שאנו חוסכים עבור הלקוח. יתרה מכך, לחברה בעלת נפח פעילות רחב יש כוח קנייה עצום ומכאן גם מחירים שונים מאלו שמקבלים לקוחות פרטיים, בכל הנוגע לרמות גימור (מרצפות, חדרים רטובים, סוגי אלומיניום ועוד). בזכות השיטה המקצועית של פתרון למעטפת מלאה וכן בזכות כוח הקנייה הגדול – החברה יודעת להתחרות על המחיר הטוב ביותר שקיים כיום בשוק הישראלי.  

“ההתחייבות שלנו ללוחות זמנים לכלל הפרויקט מול הלקוח עומדת לנגד עינינו בכל רגע נתון, ואנחנו יודעים לתת מענה מידי ופתרונות לכל עיכוב, מה גם שהתכנון הראשוני והמלא של כל התהליך מונע את העיכובים מלכתחילה.      

“כשאני נפגש עם בעלי מגרשים, הם תמיד חוששים”, מספר יוסיאן, “כל ישראלי מכיר, ובדרך כלל מקרבה ראשונה, את הסיפורים על קבלנים שנעלמו באמצע בניית השלד, או על התחייבויות לכתב כמויות שלא מומשו במלואן וגרמו לעיכובים במקרה הטוב, או להפסדים כספיים במקרה הגרוע יותר. רוב הלקוחות שלנו הם אנשים מן היישוב, שבית החלומות שלהם הוא הפרויקט של החיים שלהם. אנחנו כאן כדי לעבוד בהגשמת החלום, ולהפוך את הדרך לכמה שיותר חלקה, עם כמה שפחות הפתעות. מבחינתי לקוח מרוצה הוא כרטיס הביקור שלי לכל מקום שאליו נגיע, ומהסיבה הזו אנו שמים דגש על איכות בנייה לצד שירות צמוד שהלקוח מקבל לאורך כל הפרויקט – עד לקבלת מפתח”.

רוצה להתייעץ עם מומחי יוסיאן בילדינגס?


הציטוטים בחסות פורטל שוק ההון ישראל-Investing.com
מוגש ע"י Investing.com