Investime

הבורסות הקנדיות מחבקות את חברות הטכנולוגיה הישראליות: 9 חברות ישראליות כבר הנפיקו בשנתיים האחרונות, ומרביתן עשו חיל

קנדה מציעה רישום בשלוש בורסות - בורסת TSX, אחת מתשע הבורסות הגדולות בעולם שבה נסחרות החברות הגדולות; בורסת TSX Venture ובורסת – CSE שמתאימות למסחר בחברות טכנולוגיה צעירות וצומחות. המשקיעים בבורסות הקנדיות אוהבים את הטכנולוגיה הישראלית, ושם החברות מקבלות בולטות ולא הולכות לאיבוד כמו בבורסות אחרות בעולם. נכון לימים אלה, 9 חברות ישראליות נסחרות בבורסות הקנדיות, מרביתן עשו חיל וגייסו כסף רב.

המגמה של חברות טכנולוגיה ישראליות המוותרות על גיוס כסף בישראל ועל הנפקה ראשונית בבורסה בתל אביב ופונות אל מעבר לים היא מגמה מוכרת ולא חדשה כלל. לאחרונה, אחד היעדים המסתמנים כמוקד משיכה עבור החברות הן הבורסות הקנדיות.

למה להנפיק מעבר לים ולא בתל אביב?

הלגליזציה של הקנאביס בקנדה הופכת את הבורסה הקנדית אטרקטיבית לחברות מתחום הקנאביס, אבל לא רק: גם חברות טכנולוגיה, פוד-טק ופארמה מהגרות אל זירת המסחר הצפון-אמריקנית. “זה לא קורה במקרה”, מסביר רוני יגרמן ממייסדי חברת EXITEAM, “הבורסות הקנדיות סימנו את היבוא של חברות טכנולוגיה ישראליות כיעד, והן משקיעות בכך מאמצים”.

רוב חברות הטכנולוגיה הישראליות מעדיפות להנפיק בנאסד”ק ואינן נרתעות מעלויות הנפקה גבוהות בבורסות שמעבר לים, הן רואות בצעד הזה כניסה ל”משחק של הגדולים” וסיכוי גבוה יותר להכרה עולמית בטכנולוגיה שהן מייצרות. “התפיסה שחברת טכנולוגיה מצליחה צריכה להנפיק בחו”ל, בשילוב ההבנה שבבורסת נאסד”ק חברות קטנות ‘הולכות לאיבוד’ בצלן של חברות גדולות, מביאה חברות קטנות לוותר על ישראל הקטנה ועל נאסד”ק הענקית ולחפש יעד אחר להנפקה הראשונית”, מתאר יגרמן את ההיגיון שמאחורי הבחירה בבורסות הקנדיות דווקא.

הבורסה הקנדית והחברות הישראליות – שת”פ מוצלח

כשיש מי שרוצה להנפיק מעבר לים, וכשיש בורסה שמעוניינת לקלוט אליה אפיקי השקעה חדשים – החברות הישראליות מוצאות בית חם מאוד: 9 חברות ישראליות הנפיקו בשנתיים האחרונות בקנדה – ורובן רשמו הצלחות מרשימות. נוסף על ההנפקות המוצלחות, חברות ישראליות נוספות נמצאות בתהליך, והגישו תשקיפים לקראת הנפקה.

בורסת TSX Venture היא בורסה המזוהה עם חברות נפט, גז ומכרות, והיא נמצאת במגמת התחדשות וגיוון אפיקי ההשקעה. ההשקעה בבורסות הקנדיות היא חלק אינהרנטי מהחיסכון של בתי אב קנדיים. בשונה משוק ההשקעות הישראלי, משקי הבית מעורים מאוד במתרחש בבורסות ומתעניינים תדיר באפיקי השקעה חדשים, בהזדמנויות חדשות ובחברות חדשות.

הבורסות הקנדיות, ובעיקר בורסת TSX Venture, מבקשות למשוך חברות טכנולוגיה צעירות ולשם כך מציעות תוכנית שנקראתCapital Pool Company. התוכנית מאפשרת לחברות להתמזג לתוך שלדים בורסאיים ייעודים הכוללים כבר סכומים המשמשים להוצאות ההנפקה והמיזוג. המיזוג מנגיש ומקל את ההנפקה עבור חברות טכנולוגיה קטנות ובינוניות. השימוש בחברות Pool מזרז את תהליכי הנפקה ומפחית את העלויות.

קיצור התהליכים והחיסכון בעלויות הם תמריץ משמעותי להנפקה בקנדה. לפני ההנפקה יש להכין את התשתית לקראת המיזוג: רוב חברות ה- Pool מגייסות 300 אלף דולר קנדי כהון התחלתי מינימלי. השלב הבא הוא מיזוג חברת ה- Pool לתוך חברה שיש לה פעילות, ובנקאי השקעות עורך תשקיף או מתאר הצעה. היתרון הטמון בכך הוא שלחברת ה- Pool יש את מינימום מספר בעלי המניות הנדרש לחברה ציבורית והרגולציה החלה על התהליך היא קלה יותר מאשר בהנפקה ראשונית. במהלך התהליך מגויס הכסף בסופו קורה המיזוג והמניות נרשמות למסחר.

חשוב לציין כי הנפקה בבורסה הקנדית, בדומה לכל השקעה אחרת בשוק ההון אינה מבטיחה הצלחה ב-100%, ויש בה סיכון. יש חברות שצולחות את ההנפקה ורושמות עליות ערך גבוהות, אך יש גם כאלה שמצליחות פחות. למרות זאת, הבורסה הקנדית מצליחה למצב את עצמה כאלטרנטיבה לבורסת תל אביב ולבורסת נאסד”ק, וחברות הטכנולוגיה הקטנות בוחרות בה יותר ויותר. 

“זירת ההשקעות שלנו, EXITEAM, מלווה את חברות הטכנולוגיה הישראליות המבקשות להנפיק בבורסות הקנדיות. אנחנו מאמינים שהשילוב בין תנאי ההנפקה הנוחים, הרגולציה מעודדת ההנפקות והפוטנציאל העצום של השוק הקנדי יוצר נקודת זינוק מושלמת עבור החברות הישראליות ועבור המשקיעים הישראלים. חברת EXITEAM משקיעה בעצמה בכל אחת מן החברות המנפיקות, וזאת הוכחה לאמונה הגדולה שלנו בבורסות הקנדיות ובחברות הישראליות כאחת”, מסכם יגרמן. 

רוצה להתייעץ עם מומחי EXITEAM?


הציטוטים בחסות פורטל שוק ההון ישראל-Investing.com
מוגש ע"י Investing.com